Bevezető
Kezdjük talán azzal, hogy 2012-t írunk, és a legtöbb lakásban ugyanúgy használjuk az elektromos áramot, mint 80 éve.
Az intelligens épület automatizálás egyszerűsítve annyit jelent, hogy a kapcsolást nem közvetlenül a kapcsolóban végezzük el, hanem egy intelligens rendszer közbeiktatásával.
Hogy ez miért intelligens? Attól hogy a kapcsolásokat bizonyos logikai feltételeknek vetjük alá.
Bonyolult?
Dehogy az, néhány kiragadott példával elmagyarázom:
Egy lépcsőházban csak akkor lehet felkapcsolni a világítást, ha arra valóban szükség van.
Egy redőny magától lemegy, ha besüt a nap, vagy bekapcsoltuk a riasztót, sőt magától felmegy télen, hogy a nap felfűthesse a szobát.
Egy nappaliban nem konkrét lámpát kapcsolunk be, hanem a világítások különböző kapcsolásait variálhatjuk hangulatunknak megfelelően (ezt nevezik világítási képnek).
Például TV nézéshez háttérvilágítás, különböző hangulatvilágítások és rejtett világítások, stb.
Ha a lakásba bekötözve rájövünk, hogy egyes kapcsolók mégsem úgy és ott vannak a legjobb helyen, bontás és szerelés nélkül átprogramozhatók.
Ha elmegyünk otthonról, biztosak lehetünk benne, hogy mindent lekapcsoltunk, de ha mégsem, akár okostelefonunkról is ellenőrizhetjük azt.
Egy jól optimalizált fűtés-hűtés rendszer pontosan az igényelt hőmérsékleten tartja az otthonunkat, a lehető legkisebbre csökkenti a hőingadozást, ezáltal spórolhatunk a fűtésszámlán.
Vezérli az alternatív fűtésrendszereket, pontosan tudja, lesz-e időben kellő mennyiségű meleg víz a szolár rendszerben, vagy egyéb megoldással kell melegíteni.
Multimédiás alkalmazások, aláfestő zene, biztonsági kamerák, riasztó rendszer felügyelete stb stb.....
Gazdagok kiváltsága?
Ma már nem!
Egy átlagos családi ház építkezés árának 5%-ából komplett rendszereket lehet építeni, ráadásul a ház rezsiköltsége 30-40%-al kevesebb lehet, így hamarosan megtérül a beruházás.
Megbízható?
Természetesen! A ma használt technológiák némelyike már több évtizedes, sok az iparban használt alkalmazás lett az otthonokra alakítva.